Захваљујући сарадњи са БИРНом и НАЛЕДом, Врачар је једина градска општина која је имала могућност да учествује у пројекту партиципативно буџетирање. Знамо да на Врачару живи просечно старија популација, али високообразована, да градске општине имају специфичне надлежности у низу делатности од значаја за квалитет живота грађана. Са укључивањем грађана у одлуке о намени средстава буџета почели смо анкетом још 2007. године, а овај пројекат нам је омогућио бољу комуникацију са грађанима, чак и едукацију грађана о начину обезбеђивања и утрошка средстава из буџета – истакла је председница општине др Тијана Благојевић.
Одавно је дефинисано да је центар политике грађанин, наше приоритетне групе су сениори и најмлађи становници. Имамо добру вољу и подршку наших суграђана, решили смо да унапредимо и развијемо наше познате пројекте за које су се грађани изјаснили, само да ли је у реду да се обимом средстава намењених на пример Врачару, кажњавају грађани – истакао је члан Већа Богдан Татић.
Две су главне идеје за реализацију пројекта партиципативног буџетирања: повећање транспарентности рада управе и додатно упознавање грађана са утрошком средстава из буџета локалних самоуправа, друга је да администрације питају грађане о томе на које пројекте утрошити средства из буџета и развијање свести грађана да су они ти који заиста одлучују о намени средстава за унапређење квалитета њиховог живота у заједници. Веома је битан тај процес укључивања грађана у израду буџета. Нама се сада јављају и друштвено одговорне компаније које желе да улажу средства у унапређење квалитета живота грађана, али и о томе шта ће се радити не треба да одлучују ПР службе тих компанија, већ треба питати грађане шта им је потребно, тако да најкасније у септембру текуће године треба организовати могућности за изјашњавање грађана о утрошку средстава буџета за наредну годину – истакао је Слободан Георгиев из БИРНа.