Ученици III/3 и III/4 XIV београдске гимназије одржали су у четвртак, 16. јуна, у свечаној сали Градске општине Врачар, завршну свечаност и доделу награда у оквиру школског пројекта „Родољубље у поезији српске модерне“. Присутне је, у име домаћина, поздравио члан Већа задужен за образовање Драги Лукић, који је истакао да Градска општина Врачар подржава активности врачарских ђака и њихових професора. „Нашу салу увек могу да користе добри ђаци и вредни професори да стварамо, да се развијамо, да покажемо свима какви таленти похађају врачарске школе. Од вас се очекује да једног дана будете велики стручњаци. Желим вам пуно успеха и да једног дана упишете жељене факултете“, закључио је Драги Лукић.
„Пројекат ‘Родољубље у поезији српске модерне’ у току ове школске године изнедрио је ученичке антологије најлепших родољубивих песама са наших простора. Бирали су , прикупљали, анализирали, рецитовали, представљали своја писана дела у школи и широј заједници. Док вечерас слушате наше ученике знајте да пред нама стоје будући професионалци у различитим делатностима, пре свега добри људи и родољуби. Знање је богатство, методи стицања знања се морају прилагођавати новим генерацијама и савременим методологијама, а учионица може бити Студентски парк, Саборна црква, Андрићев венац и свако друго место на којем гимназијалци заједно са својим професорима уче, налазе мотив за даље образовање. Уживајте у распеваној младости“, истакла је директорка XIV београдске гимназије Марија Милетић у писму које прочитано током свечаности.
Пројекат „Родољубље у поезији српске модерне“ реализовале су професор српског језика и књижевности Зорана Јанковић и библиотекар Гимназије Маријана Петровић. Зорана Јанковић је говорећи о пројекту рекла да је циљ истог био да се пробуди и развије љубав ученика према поезији српске модерне. Она је истакла да ће сазнања до којих су током пројекта дошли да помогне ученицима да сагледају сопствени идентитет, као и своје корене. Бибилиотекар Школе истакла је да је пројекат обухватао доста грађе коју је требало обрадити, прочитати, о којој треба размислити и говорити. „Прва вредност овог пројекта је чињеница да су ученици током читаве школске године, бавећи се различитим задацима у области српске модерне и родољубља имали пуно слободе да изаберу у којим задацима ће учествовати, на који начин ће их реализовати, на који начин ће себе остварити и своје потенцијале које доносе, без обзира на то какви су задаци. Друга вредност је чињеница да се кроз све задатке од ученика тражило да вреднују морално и естетски оно што је пред њима, грађу коју обрађују. Ово је у образовању драгоцено. Научили су да после сваког сегмента рада представе оно што су радили“, истакла је Маријана Петровић.
О родољубљују су учесници пројекта и гости манифестације говорили и са специјалним гостом, прослављеним српским одбојкашем Вањом Грбићем, који је истакао да су родољубље и патриотизам појмови који се не могу одвојити. Говорећи о свом пореклу и разликама између одрастања у мањим и већим срединама, Вања је закључио да не мора да значи уколико имате веће могућности које пружа град да ћете бити бољи и успешнији, већ је важно колико сте спремни да оно што је испред вас искористите. Прослављени одбојкаш говорио је о својим спортским успесима и искуству живота у иностранству. „Интензитет љубави према својој земљи најбоље осетите када сте у иностранству. Изучавајући традицију, изучавате себе“, закључио је Вања Грбић.
У реализацији пројекта учествовало је око 70 ученика Гимназије. На свечаности су, поред приредбе и пројекције филма о вредностима које су се изградиле током реализације пројекта, уручене и награде најуспелијим приређивачима антологије српске модерне. Жири су чинили: доц. др Мина Ђурић, Душко Бабић и писац Славиша Павловић, а прву награду за најоригиналније осмишљену антологију уручили су Наталији Јовановић, друго место освојиле су Тамара Јевтић и Бојана Јовићевић, а треће Емилија Стојановић и Анђела Поповић. За најуспелије представљање Антологије поезије српске модерне према гласовима публике награде су додељене Ирини Апостолски, Огњену Танасковићу и Марији Секулић.
Један од приоритета у раду Градске општина Врачар јесте добробит деце и омладине, као и улагање у њихово образовање и срећно одрастање. Школа пуна смеха, младости и знања – XIV београдска гимназија налази се у самом срцу Врачара. Називи су се мењали, али нe и локација школе и радост ученика који су у њу ишли. XIV београдска гимназија као образовно-васпитна установа постоји под овим именом од 1955. године, а основана је 1935. године као непотпуна женска гимназија. Општина Врачар наставиће да негује и подржава сарадњу са свим врачарским школама.