У Старом двору јуче су представљени резултати пројекта „Унапређења међуопштинске сарадње у циљу јачања капацитета сервиса подршке у мобилности и комуникацији“, намењен особама са инвалидитетом. Пројектом су у претходне три године, уз подршку Владе Швајцарске, били обухваћени градови Београд и Нови Сад и Градске општине Врачар и Савски венац.
Помоћник градоначелника Андреја Младеновић присуствовао је у Старом двору промоцији резултата пројекта, захвалио градовима и Општинама партнерима у овом пројекту, те Министарству за управу и локалну самоуправу и Влади Швајцарске.
„Циљ пројекта био је да се посебним Сервисом подршке особе са инвалидитетом активније укључе у све области живота, али и вођење самог пројекта. Надам се да ћемо овим пројектом дати пример и другим општинама и градовима Србије како би пошли примером Новог Сада, Врачара и Савског венца“, рекао је Младеновић.
Саветница градоначелника Новог Сада Љиљана Коковић додала је да је пионирски корак у овом пројекту било формирање Сервиса подршке у комуникацији и мобилности, указавши да је: „ У протеклом периоду Сервис развијан и унапређиван. Међусобно смо размењивали знања, искуства и примере добре праксе. Успоставили смо такође успешну сарадњу и са удружењима грађана особа са инвалидитетом у нашим градовима и општинама.“
Председник Градске општине Врачар академик проф.др Милан а. Недељковић истакао је да је помоћ особама са инвалидитетом цивилизацијски искорак. Подсетио је да је Општина Врачар у протеклом периоду урадила пуно на приступачности мобилијара особама са инвалидитетом, због чега је и награђивана од стране омбудсмана и Сталне конференције градова и општина.
„Градска општина Врачар одиграла је значајну улогу у афирмацији права особа са инвалидитетом, поред конкретне подршке, подстицали смо већу социјализацију ове категорије становништва и продубљивали заједништво међу породицама. Од велике важности било нам је да особе са инвалидитетом преузму активнију улогу у друштву и да буду иницијатори позитивних промена и промотери вредности које снагом воље исказују особе са инвалидитетом“, навео је Недељковић.
Председник Скупштине Градске општине Савски венац Страхиња Кукић истакао је да ће се технолошка решења и добра пракса из овог пројекта лако имплементирати и у друге локалне средине, те захвалио свима који су дали допринос у његовој реализацији.
Дугорочна корист овог пројекта јесте оснаживање свих организација да активним радом и ангажованошћу доприносе побољшању положаја особа са инвалидитетом у друштву. Циљ је да се подржи и подстакне сваки облик приступачности, иницијатива, помоћ, слободна размена мишљења, развијање комуникација и осталих потреба.
Грађани све више препознају вредности Сервиса подршке у мобилности и комуникацији као ефикасан механизам у подршци особама са инвалидитетом, за артикулацију и јавно изражавање мишљења и интереса о битним питањима њиховог свакодневног живота. Сервис својим деловањем, предлозима, иницијативама и пројектима показује да је значајан потенцијалан извор знања и вештина, да је неопходан за остварење основних циљева друштвеног и економског развоја.