У сусрет обележавању Међународног дана Рома и прославе ромске културе, који се обележава 8. априла, у галерији Градске општине Врачар, је организована прослава у сарадњи општине Врачар са Међународним институтом за ромолошке студије. Манифестацију су званично oтворили заменица градоначелника Београда Весна Видовић, представник Општине, шеф Кабинета председника Никола Јеленковић, и чланови Међународног института за ромолошке студије, на челу са председником института и председником Светске организације Рома Јованом Дамјановићем.
„Овај дан представља прилику да се обележи богатство ромске културе и историје, да се са њом боље упознамо и говоримо о ромском доприносу нашем друштву. Грађани ромске националности у граду Београду чине највећу националну мањину. Град је донео Стратегију за социјално укључивање Рома и Ромкиња на територији града за период од 2022. до 2032. године. То је први такав документ који је донесен у Београду, а такође усвојен је и Акциони план за ову стратегију за период 2022. до 2024. године , у чијој су изради учествовали представници ромских удружења и Национални савет ромске националне мањине. Потребно је да стално указујемо на значај ромске заједнице и заштиту ромских права, јер то су људска права којима се гарантују исте шансе за све, наше друштво не прихвата поделе“, истакла је у свом обраћању заменица градоначелника Весна Видовић, честитајући Светски дан Рома у име Града Београда, поручујући да је унапређење и побољшање положаја Рома једино изводљиво стратешким деловањем на образовање, здравствену и социјалну заштиту, становање и запошљавање, а да је то једино могуће свесрдном сарадњом свих градских служби.
Шеф Кабинета председника Општине Врачар Никола Јеленковић, поздрављајући присутне у име председника Градске Општине, поручио је: „Изузетна ми је част и велика привилегија што стојим овде пред вама. Један велики дан и за све вас и за све нас. Дан ромске културе је дан када су Роми почели да подижу свест о суочавању са својим проблемима које имају по читавом свету. Као што застава Рома симболично приказује две боје с точком у средини, тим оличењем и симболом напретка и бољитка желим вам у наредном периоду много успеха на свим пољима, а наша врата су увек отворена за вас“.
Председник Светске организације Рома Јован Дамјановић се осврнуо на важан датум за ромску заједницу, на први Светски Конгрес у Лондону 1971. године, на ком је устоличена застава и Светски дан Рома и истакао да је то одржано на истински демократском нивоу и договору, који се уклапа у демократски принцип Републике Србије, која као таква творевина представља значајан фактор у изградњи свести и модел целој Европи и свету на који начин би требало да се поштују националне мањине.
Аутор и председник удружења „Ромских књижевника“ Златомир Јовановић је подсетио на чињеницу да су Срби и Роми колектив који је, својевремено, заједно градио Београд у којем су потом и заједно страдали. Аутор је инсистирао и на томе да један такав уједињен Београд настоји да покаже културни потенцијал Европе и диверзитет, одбацујући стереотипе који нарушавају углед и статус заједнице у друштву. „Роми треба да буду поносни што имају заставу која носи библијску симболику и химну с библијским мотивима, која је препознатљива у целом свету. Циљ је да промовишемо културне потенцијале Рома, животни став Рома би требало јачати, не смемо дозвољавати више да нас нико и ништа девалвира“, закључио је Јовановић.
Уваженим званицама и присутнима обратила се и проф. др Љиљана Марковић: „Ми смо сви овде удружени срцима да постигнемо бољу будућност и положај Рома, а то можемо једино постићи кроз образовање. Обраћам вам се у име Европског центра за мир и развој, Универзитета за Мир Ујединјених нација. Поносни смо што можемо да пружимо унапређење образовања уопште, јер образовање ће учинити свесним богате историје ромског народа, које су недовољно познате. Не постоји свест о томе колико су Роми као древан народ који су дошли Путем Свиле значајни и која је вредност онога што су донели са собом, с културом, погледом на свет, обичајима, све оно што везује као малтер људску заједницу. Образовни систем који градимо желимо да буде једна полуга која ће допринети бољем и бржем образовању. Успели смо да акредитујемо на међународном плану Катедру за ромолошке студије, које покривају мастер, докторске и постдокторске студије, што ће значајно допринети и образовању професора, морамо кренути од креирања префесорских кадрова, који би знање преносили на млађе генерације“.
Догађају су присуствовали и помоћници председника Општине Коста Маловић и Слободан Ребић, чланица Већа задужена за културу и родну равноправност Наташа Мијатовић, члан Већа задужен за образовање Драги Лукић, директор Института за међународну и националну безбедност проф. Дарко Трифуновић, начелник Клинике за кардио-васкуларне болести ВМА пуковник проф. др Александар Томић, представник Српске Патријаршије ђакон Радомир Маринковић, народни посланик и председник одбора за образовање Јахја Фехратовић, представница Министарства људских и мањинских права Софија Османовић, као и представници Америчке и Чешке амбасаде.
Значајност одржане трибине су својим свесрдним и специфичним уметничким изразом и талентом допринели и истакнути уметници у својим браншама, глумица Ива Штрљић, која је истакла да сама реч „Ром“ њу искључиво асоцира на интезивну душу и страст, а управо су ту душу и страст кроз музички перформанс показали чланови „Ансамбла Дејана Јовановића“. Ревијалан део манифестације обележила је додела награда и плакета одабраним талентованим ствараоцима из обласи афоризама, поезије и прозе. Ово је још једна од бројних у низу манифестација, чију је важност за друштвену заједницу препознала Општина Врачар и предусретљиво пружила руку пријатељства представницима ромске заједнице, а симболичним гестом указала на важност и улогу коју у друштву има Институт. Дан Рома се данас слави у више од 500 градова у свету, а фокус манифестације је увид у чињеницу колико су Роми интегрисани у друштву и колики су траг оставили у целокупној светској културној баштини међународног и интердисциплинарног стваралаштва, али, пре свега, важност и значај који би у будућности имале ромолошке студије.