Драги Врачарци,
Хемикалије су свуда око нас. Скоро да не прође недеља, понекад чак и дан, а да не чујемо да нека хемикалија може потенцијално да угрози наше здравље—пестициди у храни коју једемо, загађивачи у ваздуху који удишемо, хемикалије у води коју пијемо. Зато вас позивамо на представљање двогодишњег пројекта под називом „Упознај токсичност – живи безбедно“ које је реализовало Удружење токсиколога Србије. Резултате пројекта представиће проф. др Данијела Ђукић-Ћосић на предавању у понедељак, 16. септембра у сали Градске општине Врачар, са почетком од 17:30 часова.
Пројекат је финансирала Европска комисија у оквиру програма Еразмус+MeeTox са циљем да се испита разумевање појма токсичности међу становништвом, креирају едукативни материјали и спроведе онлајн едукација како би се пружила основна сазнања шта значи када је нека хемикалија токсична и како се безбедно може користити у одређеном производу, значај читања етикета и декларација производа и исправно доношење одлука о безбедном коришћењу хемикалија и производа, а у циљу заштите здравља људи и животне средине.
Након предавања, позивамо присутне да присуствују отварању изложбе о великом српском научнику и универзитетском професору, Момчилу Ст. Мокрањцу, чија се највећа заслуга огледа у утемељењу образовања у области токсикологије, не само у Србији већ и тадашњој југословенској држави. Отварање изложбе под називом „Син композитора, великан у фармацији и токсикологији“ одржаће се у 18 часова, а о великану токсикологије говориће ауторке изложбе проф. др Данијела Ђукић-Ћосић, редовни професор токсикологије, Универзитет у Београду – Фармацеутски факултет и спец. фарм. Јелена Манојловић, виши кустос Музеја за историју фармације Фармацеутског факултета Универзитета у Београду. Такође, биће организована и промоција две књиге, двојезична српско-енглеска публикација „Мала књига о Момчилу Ст. Мокрањцу“ и издање САНУ „Живот и дело српских научника, књига број 19“ у којој је приређено поглавље о проф. Мокрањцу.
Изложба има за циљ да поводом 125 година од рођења професора Момчила Ст. Мокрањца широј и научној јавности представи његов допринос и заслуге у раду хемијских лабораторија, оснивању Института за токсиколошку хемију, настави и образовању фармацеута, сарадњи између факултета и фармацеутских удружења, као и богат истраживачки опус, који је награђен значајним признањима (дописним чланством у Париској академији фармације и Лавоазијеовом медаљом), уз све друге активности које је Момчило Ст. Мокрањац обављао током радног века.