У свечаној сали Градске општине Врачар, у организацији Удружења Београђана „Крсташ“, синоћ је одржана научно популарна трибина „Видовдан – дан који је ујединио Србе“.
Јучерашњи Видовдан обележила су предавања председника Удружења Марка Иветића, Марије Николић историчара средњовековне националне историје, др Угљеше Мрдића професора права и публицисте и Владимира Цвијовића економисте, члана Удружења и истраживача опште националне историје.
Пре 633 године одиграла се судбоносна битка између Срба и Турака на Косову пољу. За тај историјски догађај везане су и косовска епика, косовска етика и српски национални идентитет. Два су централна појма обележила предавање: историјски значај боја на Косову кроз векове и слога као одбрана српства. Косовска битка није завршена 28. јуна 1389. године. Она траје вековима, а бије се и данас. Постала је духовни корен српског бића, без кога српство губи своју особеност и битност. Видовдан је у српској историји не један дан у календару, он је јуначка одбрана вере, отаџбине, српског рода, дома и породице; никад није био агресорски напад на туђе или освајање туђег. Видовдан је подсећање и надахнуће за слогу и очување оних идеала чију суодбрану започели Хребељановић, Обилић и Бранковић, на Газиместану 1389. године.
Својим беседама, говорници су нас речима и сликом упознали са током саме битке, митовима и легендама, епском поезијом, свим важним догађајима који су се одиграли управо на Видовдан кроз историју. Као и до сад, тако и данас, Видовдан је деоница која све српске генерације и све Србе дели на веру и неверу, закључак је сва три предавача синоћње трибине.